×
Pieluchy - jakie wybrać?

Opieka nad niemowlęciem rodzi masę pytań i wiele rozterek u młodych rodziców. Jedną z częstszych zagwozdek, przed którą stają opiekunowie malucha jest pytanie — jakie pieluszki wybrać dla niemowlaka. Nie da się ukryć, że większy wybór na rynku niesie za sobą więcej stresu związanego z podjęciem właściwej decyzji.

Jak zwykle śpieszymy z pomocą. W artykule przedstawimy zalety i wady trzech rodzajów pieluch wielorazowych, co jak mamy nadzieje, pomoże wszystkim rodzicom wybrać rodzaj, który sprawdzi się w ich sytuacji najlepiej.

Słów kilka o zaletach i wadach pieluch wielorazowych

Jedną z głównych zalet pieluch wielorazowych, która sprawia, że są one bardziej opłacalne niż pieluchy jednorazowe, jest ich cena, zwłaszcza gdy pierzemy je samodzielnie. Choć kupując jednorazowo dużą ilość pieluch wielokrotnego użytku, nasz domowy budżet odczuje to bardziej, niż rozłożone w czasie zakupy pampersów, to zliczając sumę kosztów w przeciągu okresu używania pieluch oszczędność jest znaczna (zwłaszcza, gdy zwracamy uwagę na oszczędność również w kwestiach prania i prasowania pieluch).

Wielorazowe pieluchy tetrowe są również bardziej przyjazne środowisku, na co coraz więcej eko-rodziców zwraca uwagę (dbając o ekologie otaczającego nas świata dbamy przecież o przyszłość naszych dzieci). W tym miejscu warto przytoczyć porażające statystyki, mówiące o ilości produkowanych przez gospodarstwa domowe zużytych pieluch, które są prawdziwą bombą ekologiczną, wpływającą na zanieczyszczenie środowiska — tylko w Europie rocznie wyrzucanych jest około 20 miliardów zużytych pieluch.

Pieluchy wykonane, z bądź co bądź, naturalniejszych materiałów niż pampersy ułatwiają uniknięcie wysypek i odparzeń, gdyż charakteryzują się znacznie większą przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu są zdecydowanie zdrowsze dla delikatnej skóry dziecka.

Naturalne pieluchy materiałowe są również wygodniejsze dla malucha, gdyż dzięki swej miękkości lepiej dopasowują się do kształtu ciała niemowlęcia, nie ograniczając jego swobody ruchów. Dziecko używające pieluch wielorazowych zwykle szybciej uczy się kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, gdyż mniejsza suchość pieluchy wpływa w bezpośredni sposób na komfort malucha. Nie należy również zapominać o wachlarzu zastosowań pieluch i chust materiałowych. Mogą one bowiem zostać wykorzystane jako lekki kocyk, ręczniczek, myjka, otulaczek itd.

Każdy medal ma jednak dwie strony — i pieluchy wielorazowe posiadają swoje wady. Wśród nich, używający ich rodzice wymieniają miedzy innymi konieczność ich prania (którego to problemu nie mają opiekunowie korzystający z jednorazowych pampersów). Potrzebne jest również miejsce do ich suszenia. Nie zapominajmy również o konieczności prasowania (zwłaszcza pieluch tetrowych).

Kłopotliwe jest również przechowywanie zabrudzonych pieluch do następnego prania — tutaj jednak z pomocą śpieszą producenci woreczków na zużyte pieluchy, które neutralizują nieprzyjemny zapach i pozwalają w spokoju poczekać, aż uzbiera się nam odpowiednia ilość do prania.

Spłukiwanie ich „zawartości” też niejednokrotnie sprawia rodzicom wiele kłopotów — nie zawsze zadanie to idzie jak z płatka, a także nie należy do najprzyjemniejszych. Wiąże się to również z koniecznością prania pieluch w zamkniętym pojemniku, ze względy na wydzielany przez nie nieprzyjemny zapach.

Zdarza się, że pielucha wykonana z materiału przecieknie co też bywa kłopotliwe. Ponadto wielorazowe pieluchy są mało wygodne podczas podróży (dlatego wielu eko-rodziców decyduje się w podróż zabierać jednak zwykłe pampersy).

Pieluchy tetrowe

Główną zaletą pieluch tetrowych jest ich cena, jedna kosztuje około 3–5 zł (im grubsza tkanina, tym pielucha lepsza i droższa). Optymalna ilość pieluch potrzebnych do prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia to ok. 40 sztuk (pieluchy tetrowe należy wymieniać co 3-4 miesiące, bo codzienne pranie powoduje zniszczenie materiału).

Do powyższych liczb należy doliczyć średnie zużycie prądu, wody i środków czystości potrzebnych do zachowania higieny pieluch. Dzięki temu otrzymujemy średni miesięczny koszt ok. 80–90 zł, czyli o połowę mniej niż w przypadku pampersów jednorazowych. Ponad to tetra jest przewiewna i naturalna, dzięki czemu nie powoduje przegrzewania podbrzusza i uczuleń. U starszych niemowląt zaś nie stwarza niebezpieczeństwa deformacji nóżek.

Pieluchy tetrowe trzeba jednak prać w wysokiej temperaturze, suszyć i prasować (najlepiej robić to codziennie, bo długotrwałe przechowywanie brudnych pieluch jest niehigieniczne). Ich tkanina od razu po zmoczeniu robi się mokra i przylega do skóry, powodując, że dziecku jest zimno, a pupa może odparzyć się pod wpływem wilgoci, jeśli będzie przebywała w mokrej pieluszce zbyt długo.

Dodatkowo tetrową pieluchę trudniej utrzymać w odpowiednim miejscu na ciele dziecka, szczególnie gdy malec raczkuje albo uczy się chodzić. Wtedy łatwo o zabrudzenie ubranka. Na szczęście wyjściem z sytuacji jest stosowanie specjalnych otulaczy albo majtek przeznaczonych do podtrzymywania pieluch wielorazowych.

Pieluchy flanelowe

Pieluchy flanelowe tego rodzaju są niezwykle podobne do tetrowych — posiadają niemal identyczny zakres zalet i wad. Są jednak nieco grubsze i bardziej miękkie w dotyku przez co są bardziej chłonne i wygodniejsze dla malucha.

Ponad to mają wiele innych zastosowań — rodzice często używają ich jako podkład do wózka, łóżeczka, fotelika (ze względu na to, iż są przyjemne w dotyku). Świetnie również sprawdzają się roli lekkiego kocyka, zwłaszcza latem gdy temperatury nie wymagają cieplejszych okryć. Podobnie jednak do pieluch tetrowych są nieprzyjemne w przechowywaniu i praniu.

Pieluchy bambusowe

Pieluchy wykonane z wiskozy bambusowej lub z bawełny z dodatkiem przędzy bambusowej to materiały bardzo przyjazne w użytkowaniu, antybakteryjne, miłe w dotyku i delikatne dla skóry dziecka przez co zdobywają coraz większe grono fanek wśród nowoczesnych eko-mam.

Pieluchy bambusowe doskonale chłoną wilgoć, dobrze znoszą częste pranie, a do tego szybko schną. Są również dość łatwe w eksploatacji — mogą być prane w 40 stopniach, wirowane i prasowane (czyli niemal tak samo, jak w przypadku tetry i flaneli).

Mogą również służyć do otulania dziecka w upalny dzień, zastąpić ręcznik lub utulić do snu.

Są jednak nieco droższe niż pieluchy wykonane z tetry czy flaneli i nadal wymagają prania oraz odpowiedniego przechowywania.

Pamiętajmy, jednak że wybór pieluch to sprawa całkowicie indywidualna. Mamy jednak nadzieję, że przedstawione przez nas pieluchowe fakty pomogą w podjęciu właściwej decyzji, dostosowanej do potrzeb i warunków.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!