×
Kalendarz ciąży – I trymestr

Przeciętna ludzka ciążą trwa ok. 40 tygodni (10 miesięcy księżycowych, liczących po 28 dni każdy), które podzielić można na trzy trymestry. I trymestr trwa od momentu poczęcia do 13 tygodnia ciąży, II trymestrem nazywamy tygodnie od 14 do 27. Ostatni, czyli III trymestr przypada na tygodnie od 28 do 40 (w okolicach którego zazwyczaj następuje rozwiązanie ciąży). Jeśli jesteś ciekawa co w tym dzieje się w Twoim ciele zapraszamy lektury naszego kalendarza ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży

Na pierwsze 3 miesiące ciąży przypadają największe zmiany hormonalne w organizmie kobiety oraz liczne ciążowe dolegliwości takie jak nudności, zmęczenie, osłabienie oraz wahania nastrojów. To okres, w którym płód z niewielkiej komórki przeistacza się w miniaturę człowieka, wytwarzając wszystkie narządy wewnętrzne.

1 miesiąc ciąży

Zmiany zachodzące w pierwszych tygodniach od zapłodnienia mogą być dla kobiety niezauważalne. Zmiany nastroju, senność i zmęczenie czy nudności często mylone są ze stanami chorobowymi nie mającymi związku z ciążą. Tkliwość piersi, bóle podbrzusza i krwawienie implantacyjne przypominać mogą objawy miesiączkowe dlatego ciąże warto potwierdzić testem ciążowym.

Podczas pierwszego miesiąca ciąży następuje intensywny rozwój zapłodnionej komórki jajowej. Już między 4 a 9 dniem od poczęcia następuje implantacja blastocysty (powstałej z mnożenia się komórek zygoty w okresie przedzarodkowym) w błonie śluzowej macicy. Po zagnieżdżeniu, wokół blastocysty wytwarza się owodnia — pęcherz z płynem owodniowym, chroniącym późniejszy zarodek i zapewniającym mu prawidłowy wzrost. Następnie, aż do końca 3 tygodnia ciąży, zarodek wytwarza tzw. listki zarodkowe. Są to zespoły komórek, z których w późniejszym okresie pierwszego trymestru powstawać będą poszczególne narządy. Jednym z pierwszych narządów wytworzonych z listków zarodkowych podczas organogenezy jest serce (które zaczyna rozprowadzać krew po układzie krwionośnym płodu już około 21 dnia ciąży). Pod koniec pierwszego miesiąca, czyli w czwartym tygodniu ciąży płód osiąga długość około 5 mm. Zaczynają wykształcać się soczewki oczu, kręgi oraz mięśnie wokół osi ciała.

Wielkość płodu:

2 miesiąc ciąży

W drugim miesiącu ciąży kobieta zazwyczaj jest jej świadoma i z łatwością łączy jej dolegliwości ze swoim odmiennym stanem. W tym czasie przyszłej mamie nadal dokuczać mogą nudności, wahania nastrojów, zmęczenie oraz tkliwość piersi. Do tych symptomów mogą dołączyć problemy z cerą związane ze zmianami hormonalnymi oraz pojawienie się na brzuchu i piersiach widocznych pod skórą niebieskich żył, które świadczą o wzmożonym przepływie krwi, transportowanej do zarodka.

Na drugi miesiąc ciąży przypada bardzo szybki rozwój zarodka. Co około minutę wytwarza on około kilku tysięcy nowych komórek, a jego serce bije od 140 do 160 razy na minutę, pompując krew do układu krwionośnego. Wytwarzane są zaczątki kończyn, twarzy, oczu i uszu. Pojawia się podniebienie, żuchwa i szczęka wraz z zawiązkami zębów mlecznych. W czasie trwania drugiego miesiąca ciąży zaobserwowane zostały także pierwsze oznaki fal mózgowych płodu oraz jego pierwsze „nieśmiałe” ruchy, niewyczuwalne jeszcze przez matkę. W połowie pierwszego trymestru zarodek osiąga długość około 3 cm i wagę 10 g. W tym czasie warto również umówić pierwszą wizytę lekarską, gdyż już około 7 tygodnia ciąży lekarz poprzez badanie USG jest w stanie sprawdzić czy zarodek rozwija się prawidłowo i czy występuje bicie serca.

Wielkość płodu:

3 miesiąc ciąży

Na początku trzeciego miesiąca od zapłodnienia nadal mogą utrzymywać się nudności, zmęczenie oraz zmiany nastroju, jednak wraz z jego końcem kobieta zazwyczaj obserwuje zmniejszenie się intensywności tych symptomów. Wzrasta apetyt i stopniowo przybywa energii do działania oraz tzw. „wicia gniazda” dla malucha. Przyszła mama zaczyna obserwować zmiany w budowie ciała — brzuch powoli zaczyna się powiększać a biodra poszerzać. Dlatego też na koniec trzeciego trymestru często przypada pierwsza zmiana garderoby.

W trzecim miesiącu w zarodku kończy się proces organogenezy — praktycznie wszystkie narządy zostały stworzone i wraz z początkiem II trymestru nastąpi proces ich udoskonalania i wzrostu. Głowa, oczy i uszy zmieniają nieznacznie położenie przez co płód powoli zaczyna przypominać miniaturowego człowieka. Jego skóra pokrywa się meszkiem, a dłonie wytwarzają zawiązki paznokci. Niektóre z wytworzonych narządów rozpoczynają pracę — szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek, w trzustce tworzona jest insulina, woreczek żółciowy wytwarza żółć, nerki — mocz, a przysadka mózgowa produkuje hormon wzrostu. Choć jest to niewyczuwalne dla kobiety, płód zaczyna również się poruszać. Trenuje rączki i nóżki, delikatnie zaciska piąstki i obraca główką. Wykonuje również ruchy oddechowe. W końcowym etapie trzeciego trymestru płód osiąga długość 9 cm i waży około 30–40 gramów.

Wielkość płodu:

Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Jakie badania kobieta powinna wykonać w pierwszym trymestrze swojej ciąży:

  • grupa krwi i czynnik Rh;
  • przeciwciała anty Rh;
  • morfologia krwi;
  • glukoza na czczo;
  • TSH;
  • przeciwciała anty-TPO;
  • WR;
  • HBs;
  • HCV;
  • HIV;
  • przeciwciała w kierunku toksoplazmozy;
  • przeciwciała w kierunku cytomegalii;
  • przeciwciała w kierunku różyczki;
  • cytologia;
  • badanie ogólne moczu.

II trymestr / III trymestr 

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!