×
Jak wybrać najlepszą butelkę do karmienia dla dziecka?

Butelka do karmienia niemowląt — niewielki pojemnik zakończony smoczkiem. W teorii to żadna filozofia, a jednak, jak się okazuje, wybór odpowiedniej butelki jest sporym wyzwaniem dla wielu młodych rodziców. Zwłaszcza, gdy do wyboru mamy obecnie coraz więcej różnych kształtów, rodzajów, pojemności i przeznaczeń tego niemowlęcego akcesorium. Jaka jednak butelka będzie najlepsza dla naszego malca?

Rozmiar butelki ma znaczenie

Wybór najlepszej butelki dla niemowlęcia to decyzja bardzo indywidualna. Przede wszystkim należy zastanowić się nad rozmiarem butelki. Wiąże się to również z jej przeznaczeniem — czy karmienie za pomocą butelki zaczynamy od pierwszego dnia życia czy też ma ona służyć jako uzupełnienie karmienia piersią. Noworodek karmiony butelką je 6–7 razy na dobę, jednorazowo wypijając średnio 90–110 ml mleka dlatego najlepszym rozmiarem butelki dla niego będzie 120–150 ml. W późniejszym okresie będzie to idealna pojemność do podawania dziecku wody lub rozcieńczonych soczków owocowych. Potrzeby czteromiesięcznych niemowląt zaspokoi butelka w rozmiarach 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, możemy sięgnąć po większe — 240 i 330 ml.

Jaka butelka dla noworodka? Szkło, plastik czy może silikon?

Kolejną ważną decyzją jest wybór materiału, z jakiego wykonana będzie idealna butelka dla naszego malucha. Obecnie najpopularniejsze są szklane, plastikowe i silikonowe.

Butelki szklane stają się coraz chętniej wybieranymi ze względu na swą trwałość
i higieniczność, wiele mam jednak nadal ma wątpliwości czy szklana butelka to dobry wybór. Szkło bowiem jest znacznie cięższe niż plastik, przez co może być mniej wygodne w użytkowaniu. Kolejnym minusem jest bezpieczeństwo podgrzewania szkła — co prawda nie wydzielają się podczas tego procesu żadne szkodliwe substancje, jednak temperatura szkła podnosi się znacznie szybciej, a co za tym idzie — zwiększa się ryzyko oparzenia ręki podczas wyjmowania butelki z podgrzewacza. Z drugiej jednak strony szkło jest trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości (nie odbarwia się, nie odkształca, słabiej rysuje).

Butelki plastikowe są zdecydowanie tańsze, lżejsze i odporniejsze na upadek niż te wykonane ze szkła, są jednak mniej trwałe na zarysowania i odbarwienia. Kolejnym minusem tego akcesorium jest, fakt, iż plastikowe butelki należy wymieniać co ok. 2 miesiące ze względów higienicznych. Plastikowe akcesoria niejednokrotnie mają ładniejsze barwy i kształty, co posiada walor stymulujący zmysły poznawcze maluchów. Plastik można również podać starszym niemowlętom bez obaw o stłuczenie i skaleczenie, co jest niezwykle dużym atutem podczas nauki samodzielności. Przede wszystkim jednak podczas wyboru butelki plastikowej należy zwrócić uwagę na zawartość tak zwanego BPA. Za tym skrótem kryje się bisfenol A, czyli substancja chemiczna, która sprawia, że wykonane z plastiku przedmioty są twarde. Niestety, BPA nie tylko utwardza, ale może też przenikać do żywności, z którą trafia do organizmu człowieka. Dlatego ważnym jest, aby butelka dla malucha nie posiadała w swoim składzie tego szkodliwego składnika.

Trzecia opcją na rynku są butelki silikonowe. Wykonane są z elastycznego tworzywa — uginają się pod naciskiem, co umożliwia wygodne podanie maluchowi posiłku. Są lekkie, poręczne, łatwe w czyszczeniu oraz nie tłuką się. Takie butelki dobrze sprawdzają się, gdy opiekun sam chce decydować, ile pokarmu ma wypłynąć z butelki — na początku zaleca się jednak ostrożność, gdyż zbyt mocne ściśnięcie butelki może doprowadzić zadławienia się malca za dużą ilością pokarmu. Z tego samego powodu, nie zaleca się używać jej do karmienia mlekiem, wodą lub innymi, mniej gęstymi pokarmami, które mogą pod wpływem ucisku zbyt intensywnie wypłynąć z butelki i spowodować zakrztuszenie się dziecka. Silikonowej butelki nie można podawać dziecku do samodzielnego picia.

Talia osy, prostokąt, stożek, kwadrat — jaki kształt butelki wybrać?

Sklepowe półki pełne są butelek w najrozmaitszych kształtach. Jedne są bardziej tradycyjne inne zaś niesamowicie fikuśne. Tak naprawdę urozmaicony kształt ma niewielkie znaczenie, a wybór sprowadza się do decyzji czy wybierzemy butelkę prostą czy profilowaną.

Zaletą profilowanych butelek jest to, że umożliwiają one malutkim rączkom na pewny uchwyt — może ono wtedy samodzielnie pić z butelki dla dzieci, gdyż dobrze radzi sobie z jej trzymaniem (pamiętaj jednak, żeby nigdy nie pozostawiać pijącego szkraba bez nadzoru!). Profilowane butelki nie są jednak bez wad — profilowanie, które jest zaletą dla malucha może okazać się zmorą dla mamy, która podczas czyszczenia butelki musi dotrzeć we wszystkie zakamarki i zagłębienia, w których mogą gromadzić się bakterie.

Ze względów higienicznych lepszym wyborem byłaby więc tradycyjna butelka prosta, która nie wymaga specjalnego gimnastykowania się podczas mycia. Taką butelkę można w późniejszym czasie (ok. 6 miesiąca życia) wymienić na kubeczek treningowy, który kształtem jest jeszcze lepiej przystosowany do nauki samodzielnego picia niż profilowana butelka. Możemy również zakupić specjalne uchwyty do prostej butelki, które również ułatwią niemowlęciu samodzielne chwytanie butelki w rączki.

Również kształt otworu można dostosować do swoich potrzeb. Szerokootworowe butelki zaleca się do gęstszych pokarmów. Większy otwór jest również wygodniejszy podczas przelewania pokarmu lub przesypywania mieszanki. Mniejsze butelki z węższym otworem są zaś wygodniejsze dla osób z drobnymi dłońmi, ze względu na łatwość objęcia jej.

Butelki na kolkę

Często dolegliwością związaną z karmieniem jest kolka u niemowląt. Jest ona wynikiem łykania powietrza wraz z pokarmem. Na szczęście na rynku znaleźć można co raz więcej butelek wyposażonych w specjalne systemy antykolkowe, które zapobiegają dostawaniu się zbędnego powietrza do brzuszka naszego szkraba. Już niemal każda znana firmy zajmująca się produkcją butelek ma w swojej ofercie produkty, które mogą zapobiec tej przykrej dolegliwości, w tym między innymi: Avent, Canpol, Chicco, Tomee Tippee i wiele innych.

Smoczkowy zawrót głowy

Ważnym elementem jest również smoczek do butelki. To on bowiem ma bezpośredni kontakt z jamą ustną niemowlęcia i to on „dozuje” pokarm. Najpopularniejsze (i zalecane przez pediatrów) są smoczki silikonowe, ze względu na swą trwałość i odpowiednią twardość (pod tym względem mają znaczną przewagę nad smoczkami kauczukowymi).

Najlepszy będzie smoczek o szerokiej podstawie, który wymusi na dziecku prawidłowe ułożenie ust podczas ssania (swobodne oparcie warg wokół kołnierza smoczka i poziome ruchy żuchwy). Wygodny smoczek dla niemowlęcia powinien być lekko spłaszczony na całej długości i niezbyt długi aby dziecko nie czuło dyskomfortu podczas przełykania.

Jeśli niemowlę rozpoczyna swoją przygodę z butelka i niechętnie reaguje na smoczek warto wybrać ten, który kształtem przypomina pierś mamy — jest to tak zwany smoczek dynamiczny. Zbudowany jest z niejednorodnej warstwy silikonu przez co wymaga od dziecka intensywniejszego ssania, tak jak podczas karmienia piersią.

Na rynku znaleźć można smoczki o różnych przepływach. Intensywność przepływu należy dopasować do wieku dziecka oraz do pokarmu jaki zamierzamy podawać w butelce. Dla najmniejszych dzieci zalecamy niski przepływ, który zapobiegnie zakrztuszeniu się zbyt dużą ilością pokarmu. Starsze dzieci potrzebujące większej ilości mleka mogą korzystać z większych przepływów — smoczków wyposażonych w dwie, trzy a nawet cztery dziurki. Jeśli zaś w butelce chcemy zacząć podawać kaszkę warto zakupić specjalny smoczek z dziurką „Y”, która ułatwi maluchowi wyssanie gęstego płynu poprzez smoczek.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!