×
Dlaczego badania prenatalne są ważne?

Każda przyszła mama marzy o tym, by jej dziecko rosło zdrowo, także na etapie ciąży. Aby potwierdzić, że płód rozwija się prawidłowo standardowo wykonuje się nieinwazyjne badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, nazywane badaniami prenatalnymi. Jakie badania prenatalne w ciąży warto wykonać i dlaczego mogą okazać się niezwykle ważne?

Badania prenatalne są bardzo ważne

Badania prenatalne to szereg metod diagnostycznych mających na celu ocenę prawidłowości rozwoju płodu oraz ciąży, w dowolnym jej okresie (aż do porodu w przypadku niektórych badań takich jak badanie USG) lub w określonym przedziale czasowym. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca aby podstawowe badania prenatalne wykonywać u wszystkich kobiet, które spodziewają się dziecka. W związku z tym też wiele z nich refundowanych jest przez NFZ, dlatego można je wykonać bez obawy o wysokie koszty.

Badania monitorujące stan ciąży wykonuje się nie tylko w celu wykrycia u płodu potencjalnych wad rozwojowych czy chorób genetycznych ale przede wszystkim w celu oszacowania wieku ciąży, mnogości ciąży, jakości i położenia łożyska oraz położenia, wagi i płci płodu. Badania prenatalne dzieli się na badania nieinwazyjne i inwazyjne (takie jak amniopunkcja, fetoskopia, biopsja trofoblastu, tj. kosmówki, kardocenteza). Pierwsze zalecane są wszystkim przyszłym mamom, drugie zaś, ze względu na wysokie ryzyko komplikacji a nawet poronienia rekomendowane są głównie kobietom w ciąży wysokiego ryzyka, u których nieinwazyjne formy badań mogą okazać się nieefektywne.

W początkowym okresie ciąży zaleca się wykonać podstawowe nieinwazyjne badania diagnozujące ogólny stan zdrowia kobiety. Do takich badań zalicza się morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie na HIV w ciąży, badania pod kątem chorób wenerycznych (badanie WR w ciąży), oraz badanie glukozy w ciąży z obciążeniem (tzw. krzywa cukrowa). Do podstawowych badań prenatalnych zalicza się również badanie USG i Doppler pomagające wykryć nieprawidłowości na praktycznie każdym etapie ciąży.

Badanie genetyczne USG płodu

Nieinwazyjną metodą diagnostyki prenatalnej jest badanie genetyczne USG płodu. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem oraz 12 a 23 tygodniem ciąży. Dodatkowo również w ramach Programu Badań Prenatalnych NFZ wykonuje się oznaczenie w surowicy krwi. Badania te pozwalają na oszacowanie ryzyka wystąpienia u płodu ciężkich wad genetycznych, takich jak: zespół Downa, Pateau, czy Edwardsa. Dodatkowo pozwalają one również wykryć wady wrodzone, między innymi wady serca, wady rozwojowe cewy nerwowej oraz rozszczep podniebienia. Skuteczność badania, głównie w przypadku wad genetycznych szacuje się w okolicach 80% wykrywalności.

Test PAPP-A

Inną nieinwazyjną metodą diagnostyki prenatalnej jest tzw. test PAPP-A. Jest to nierefundowane badanie laboratoryjne krwi wykonywane między 10 a 14. tygodniem ciąży, rekomendowane kobietom, w ciąży podwyższonego ryzyka. Badanie ma na celu ustalenie stężenia białka ciążowego Pappa i wolnego beta hCG (beta gonadotropiny kosmówkowej) we krwi ciężarnej. Obie te substancje są markerami zespołu Patau, zespołu Downa oraz zespołu Edwardsa. Skuteczność testu PAPP-A w połączeniu z przesiewowe USG ciąży szacowana jest na poziomie 95%.

Test potrójny

Kolejnym nieinwazyjnym testem wykonywanym z krwi ciężarnej jest tzw. test potrójny wykonywany pod kątem mierzenia poziomu białka płodowego AFP, a także wolnej podjednostki beta-HCG. Na podstawie tego badania, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich można z wysoką skutecznością ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu zespołu Downa lub zespołu Edwardsa.

Test NIFTY

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych o wysokiej skuteczności (aż 99% wykrywalności) zaliczyć można również tzw. test NIFTY, który również jako materiał badawczy wykorzystuje krew matki. Ocenia on stopień ryzyka wystąpienia trisomii.

Dzięki postępowi współczesnej medycyny i diagnostyki prenatalnej wiele nieprawidłowości w rozwoju płodu może zostać skorygowanych jeszcze w łonie matki. Ponadto wczesne rozpoznanie wad genetycznych i chorób pozwala lekarzom określić stan płodu po narodzinach, wskazać dalsze możliwości leczenia i rehabilitacji, a rodzicom podjąć właściwe działania, przygotować się merytorycznie i psychicznie na ryzyko wystąpienia wad rozwojowych lub choroby genetycznej płodu na długo przed porodem.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!