×
Dieta przyszłej mamy

Każda troskliwa mama stara się jak najlepiej dbać o zdrowie i rozwój malucha już od pierwszych chwil jego życia. O zapewnienie dobrego startu zadbać można jednak już od poczęcia poprzez zbilansowaną, bogatą w witaminy i dobroczynne składniki dietę. W poniższym artykule przedstawimy kilka cennych wskazówek jak odżywiać powinna się przyszła mama oraz obalimy mity dotyczące diety ciążowej.

Dieta w ciąży

Kobieta dowiadująca się o ciąży niejednokrotnie słyszy od rodziny, że teraz musi odżywiać się za dwoje. Z jednej strony jest to prawda, gdyż od tej pory musi uważać na to co je, gdyż „zje” to również płód. Nieprawdą jednak jest, że musi podwoić swoje porcje. Zapotrzebowanie kaloryczne w pierwszym trymestrze ciąży wzrasta o 300 kalorii dziennie, w drugim o kolejne 200 kalorii i o kolejne 200 w trzecim. Łatwo wywnioskować więc, że pod koniec ciąży kobieta spożywać powinna zaledwie 700 kalorii więcej niż przed nią, czyli około 3000 kalorii dziennie. Taki bilans kaloryczny pozwala zwiększyć kobiecie masę ciała o zalecane 11–15 kg, nie martwiąc się o dużą nadwagę i problemy z powrotem do wagi sprzed ciąży.

W okresie ciąży nie wzrasta również zapotrzebowanie na płyny. Nieprawdą zatem jest zalecenie dostarczania do organizmu od 3 do 4 litrów wody dziennie. Kobiecie w ciąży wystarczy od 2 do 2,5 litra płynów czyli dokładnie tyle samo ile każdemu człowiekowi. Warto jednak modyfikować ową regułę zgodnie z porą roku — w upalne letnie dni można zwiększyć spożycie płynów według indywidualnych potrzeb.

Kolejnym ciążowym mitem wartym obalenia jest unikanie soli i słodyczy. Oczywiście warto jest ograniczać korzystanie z soli nawet przed ciążą, jednak nie musimy rezygnować z rozważnego doprawiania potraw. Zwykłą sól kuchenną można wymienić np. na sól morską lub himalajską, które uznawane są za nieco zdrowsze. Podobnie jest ze słodyczami. Kobieta w ciąży potrzebuje dostarczać do organizmu zarówno cukry złożone jak i proste, ze względu na to, iż glukoza jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. W diecie ciężarnej dominować powinny cukry złożone, które znaleźć można w zbożach, ziemniakach, ryżu, kaszy oraz owocach, jednak zachcianka na „coś słodkiego” nie powinna wywoływać frustracji — od czasu do czasu warto ją spełnić, dostarczając do organizmu cukry proste.

W okresie ciąży należy za to unikać spożywania surowego mięsa, ryb oraz jajek, a także produktów wędzonych i silnie przetworzonych. Potrawy takie jak tatar i sushi, zwłaszcza, wtedy, gdy nie są świeże, mogą powodować zatrucie toksoplazmozą lub listeriozą. Poprzez jedzenie surowizny, do organizmu mogą dostać się również bytujące w mięsie i rybach pasożyty. Surowe jaja powodować mogą natomiast salmonellę — niebezpieczną nie tylko dla ciężarnych kobiet. Wędzone produkty, takie jak ryby i wędliny, zawierają dodatkowo pochodne dymu, działające rakotwórczo. Konserwanty zawarte w silnie przetworzonych produktach zostały dopuszczone do obiegu i uznawane są bezpieczne, jednak wiele z nich może powodować zgagi, wzdęcia i alergie dlatego warto ograniczyć ich spożycie w ciąży.

Innym produktem, z którego lepiej zrezygnować w czasie ciąży jest wątróbka. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z zaleceniami jej spożycia, z uwagi na wiele cennych dla kobiety i płodu składników. Obecnie jednak specjaliści nie zalecają jej jedzenia w czasie ciąży. Wątróbka bowiem, obok cennego kwasu foliowego, bogata jest również w witaminę A, która powodować może ciężkie wady rozwojowe płodu.

Kobieta przygotowująca się do zostania mamą powinna dostarczać do organizmu, zwłaszcza w II i III trymestrze, dużo wapnia i białka — kolejnym mitem więc, jest przeświadczenie, że ciężarna nie powinna pić mleka. Do zalecenia tego powinny zastosować się jedynie kobiety, które już przed ciążą nie tolerowały laktozy. Wapń i białko są nie tylko niezwykle ważne do prawidłowego rozwoju płodu, ale również dla kobiety. Wraz z witaminami i minerałami pomagają bowiem w zachowaniu zdrowych zębów i kości, narażonych podczas ciąży.

Kobieta, nie musi również w trakcie ciąży rezygnować z picia kawy. Oczywiście, w tym czasie, lepiej zrezygnować z czarnej herbaty oraz mocnej kawy, jednak słaba kawa z mlekiem jest niejednokrotnie nawet zalecana przez lekarzy, zwłaszcza kobietom z niskim ciśnieniem — należy jednak zachować umiar i nie ulegać zachciance na kawę zbyt często.

Dbając o prawidłowy rozwój płodu należy pamiętać aby obok dużej ilości warzyw i owoców, bogatych w witaminy i minerały, w diecie ciężarnej nie zabrakło mięsa i ryb. Kobieta codziennie powinna spożywać małą porcję mięsa lub ryb. W tym celu najlepiej wybrać zdrowsze białe mięso (drób) i tłuste ryby morskie. Produkty mięsne bogate są w żelazo, którego zapotrzebowanie w trakcie ciąży wzrasta niemal dwukrotnie.

W przypadku ryb można się spotkać z opinią, że ich jedzenie może zaszkodzić z uwagi na zawarte w nich rtęć i dioksyny. Ryby są jednak doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dobroczynnie wpływających na prawidłowy rozwój mózgu dziecka, dlatego nie należy z nich rezygnować. Warto jednak zwrócić uwagę na gatunek spożywanych ryb. Podczas ciąży warto skupić się np. na śledziach, które nie kumulują metali ciężkich, a zrezygnować z tuńczyka, który takie właściwości posiada. Spożywając łososia należy zwrócić uwagę, aby była to ryba oceaniczna, ponieważ łososie bałtyckie i norweskie również zawierają sporo metali ciężkich.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!