window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Bezpieczne ferie 2021 spędzamy w domu

Już niedługo, bo 4.01 rozpoczną się ferie zimowe 2021. Będą one wyjątkowe nie tylko ze względu na to, iż we wszystkich województwach rozpoczną się jednocześnie, ale przede wszystkim dlatego, że powinniśmy je wraz z dziećmi spędzić w domu. Dlaczego? Odpowiadamy.

Wiele rodzin co roku zimowe ferie spędza aktywnie — szusując na nartach, snowboardzie, łyżwach czy sankach. Niektórzy decydują się również na wyjazdy za granicę, czasem wbrew polskiej aurze w ciepłe regiony. Tegoroczne ferie jednak mogą okazać się rozczarowujące ze względu na surowe epidemiologiczne restrykcje — zamknięte hotele, pensjonaty i przede wszystkim wprowadzenie kwarantanny narodowej (od 28.12.2020 r.). Zwłaszcza najmłodsi mogą czuć się zawiedzeni w związku perspektywą spędzenia dwóch tygodni w domu. Zanim wyjaśnimy dlaczego zbliżająca się szkolna przerwa musi ograniczyć się do minimum przemieszczania się, przedstawimy zalecenia rządu odnoszące się do zimowych ferii 2021.

Wśród najważniejszych zasad organizacji wypoczynku wymienia się:

  1. Jedyną formą organizacji wypoczynku dla dzieci są półkolonie w miejscowości zamieszkania.
  2. Półkolonie odbywać się mogą jedynie w szkole lub w przeznaczonej do tego placówce oświatowej dysponującej przestrzenią do zachowania dystansu społecznego (sale świetlicowe, sale dydaktyczne i sale gimnastyczne).
  3. Półkolonie organizowane są przez dyrektorów szkół lub organy prowadzące i organizacje pozarządowe (np. harcerstwo).
  4. Uczestnikami półkolonii mogą być uczniowie klas I-IV.
  5. W grupie półkolonii może przebywać maksymalnie 12 uczestników. 
  6. Uczestnikami półkolonii mogą być dzieci niewykazujące objawów chorobowych sugerujących zakażenie Covid-19.
  7. Dzieci nieuczestniczące w półkoloniach muszą pozostać w domach.
  8. Od godz. 8 do godz. 16 zakazane jest samodzielne przemieszczanie się dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia (uczniowie klas I-IV mogą pod opieką dorosłego opiekuna przemieszczać się w celu dotarcia na półkolonie).

Dodatkowo nie zaleca się uczestniczyć w dużych zgromadzeniach, w których łatwo o kontakt z osobą potencjalnie zakażoną. Niestety wielu rodziców stara się obejść zimowe obostrzenia i chce posłać dzieci na zimowisko jako “członków” klubów sportowych zrzeszonych w związku sportowym. Dlaczego nie warto tego robić? Tego typu wyjazdy mogą skutkować zwiększeniem się ilości zachorowań (co miało już miejsce po okresie wakacyjnych wyjazdów). Ponadto przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego jest szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym — zmniejszenie globalnej ilości zakażeń jest kluczowe również dla ich dobrobytu.

Choć dużo mówi się o zagrożeniach jakie ciążą na seniorach i osobach z chorobami towarzyszącymi, o kryzysie gospodarczym i upadku wielu branży, to jednak coronawirus ma też znaczny, negatywny wpływ na najmłodszych. Już teraz naukowcy alarmują o wpływie izolacji na psychikę dzieci. Szkoła to nie tylko miejsce do zdobywania wiedzy, to również miejsce, w którym najmłodsi socjalizują się z rówieśnikami, co jest ogromnie ważne dla prawidłowego rozwoju. Ponadto nie da się ukryć, że pełnowartościowe zrealizowanie i przyswojenie materiału szkolnego w formie zdalnych zajęć nawet w dobie wszechobecnego Internetu nawet z pełnym wsparciem rodziców sprawia wiele trudności zarówno nauczycielom jak i maluchom. 

Obecnie, gdy szczepionka dopiero pojawiła się na rynku, nadal najlepszą formą walki z pandemią jest izolacja, a zorganizowanie przerwy zimowej na dawnych zasadach stwarzało potencjał wzrostu zakażeń (gromadzenie się dzieci i dorosłych na stokach, lodowiskach i tym podobnych miejscach stwarzało zagrożenie łatwego przenoszenia się wirusa). Rządzący mają nadzieję, że dzięki nowej organizacji ferii 2021 nowy semestr szkolny powróci do znanego nam trybu stacjonarnego. 

Aby więc dzieci mogły wrócić do szkół i korzystać ze wszystkich jej dobrodziejstw ważne jest zahamowanie wzrostu zakażeń, a co za tym idzie — spędźmy te ferie bezpiecznie w domu. 

A jeśli nie wiesz jak ciekawie zorganizować dziecku czas w domu zapraszamy do lektury naszego artykułu: “Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem”.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%